Amel Mathlouthi

EMEL_MIXBOX_FULL_DEFYaklaşık 10 yıldır bir kere olsun şehir içi toplu ulaşım sistemini kullanmamama rağmen, ne zaman insanları düşünsem tıka basa dolu bir minibüste hayal ederim kendimi. Ülke ülke, şehir şehir gezdirir düşlerimi acıları okurum yolcuların yüzlerinden.
Amel Mathlouthi’yi bugüne kadar hiç duymamış olmama şaşırıyorum hala. Tekrar tekrar dinliyorum gümlerdir, bıkmadan. Gözümü kapadığım terk edilmiş zamanlarda Filistin’de, çöle durmuş bir kasabanın tozlu yollarında çoluk çocuk ve bilumum küçükbaş hayvanın yer aldığı 60 model bir minibüste oluyorum. Protest Mathlouthi’yle köy köy, kasaba kasaba direniyorum.
Aşk acılarını, geçim sıkıntısını, koltuk kapma mücadelelerini, bin bir dalvavereyi, üç kağıtçıları, siyasi iktidarları, siyasi meseleleri ardımda bırakıyor; yaşamak sancısıyla kırılıyorum hücrelerimden.
Nefeslerle, kalp atışlarıyla, bebek gülüşleriyle doluyor Ortadoğu’nun çorak coğrafyasına taşıyorum.
*
Sade ve pür sesiyle ilk kaydını 2004’te gerçekleştiren Tunuslu Amel Mathlouthi, Ortadoğu’da bir direniş simgesi haline geldi. Şarkıları Mısır’da ve Tunus’ta devrim marşı olarak kabul edilir oldu. Ben denizi beton binaların arasından alıp, yaşam kaygısıyla Filistin’in göbeğine bırakan, bu hanım ablanın Yasmin Levy’nin “Naci en Alamo”sunda ufak bir değişiklik yaparak seslendirdiği parça “Naci en Palestina” 2008 yılından sonra popüler oldu.
Bilmeyenler içi ufak bir hatırlatma;
Yasmin Levy – Nacin en Alamo

 Naci en Palestina 

 Levy’nin parçasını güzel bir şekilde yorumlayan Mathlouthi “Bin el wediane” ile sadece uyarlamalarda değil, üretimde de başarılı olduğunu kanıtlamış. İçten nameleri ve insanı alıp götüren ezgileriyle Ortadoğu halklarının gönlüne taht kurmuş.
Tanıyalım, bilelim, dinleyelim…
Bin el wediane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir