Pharaoh’s daughter – Firavunun kızı

pd_02

Bin bir düşünce arasında nereden esti de siyaseti, günlük yaşamı bir kenara bırakıp bu satırları yazıyorum? Bir nevi gün ortası rahatlama terapisi sanırım yaptığım.
Kelimelerle boğuşurken her mesai sürecinde olduğu gibi yine müzik dinliyor, andan soyutlanıp, tınısal bir seyahate yelken açıyordum ki benim gibi yüzlerce sıkıntı kölesi olabileceği düştü aklıma. Zaten haftalardır boşluyordum klavyeyi… İsim benzeri bir hal almıştı site; paslanmıştı daktilo.
Pharaoh’s daughter…  Firavunun kızı Basya Schechter aslen Amerika doğumlu. Hatun kişi hem doğu ülkelerine hem de ülkemize yaptığı seyahatlerde oluşturmuş müziğinin alt yapısını. Gitarını çalışı değişmiş ilkin, ardından udla tanışmış. Derken grubunu kurmuş.
Bugüne kadar 5 albüm yapmışlar. Biri 1999 yılında, “Dadyy’s pockets” adını taşıyor. Bu albümün öne çıkan parçası Snowball.
Schechter bu şarkıda bildiğin Dolores O’riordan. An gelecek The Cranberries’ten Zombie’yi dinleyecekmişiz gibi hissediyoruz.

Grubun bir diğer albümü “Out of the reeds” 2000 yılında piyasaya çıkıyor ve firavunun kızının sesini duyurduğu albüm oluyor. Albümde yer alan “Shnirele perele” isimli parça büyük beğeni topluyor. Kendilerine has hüzünlü bir coşkuyla icra ediyorlar parçayı. Bütün ritmine rağmen başından sonuna eksik olmayan hüzün zaman zaman yükselerek aşar boyumuzu, zaman zaman perde arkasından gösterir kendini…

Amerikalı başka bir grup olan The Klezmatics’in “Shnirele perele” yorumunu da hemen paylaşıyorum ki hanım abla ve beraberindekilerin; coşkuyu, mutluluğu ve hüznü bir arada ne kadar güzel harmanladığını göresiniz.

Doğu kültürüne gönül vermiş Amerikalı bu çocukların paylaşacağım son parçası yine 2000 yılında piyasaya çıkan bir başka albümlerinden, Exile’den.
Break it Down…
Sisli bir limanda vokalin gelinlikle koşturduğunu hayal edebiliyor insan, biraz zorlayınca gücünü.

Flütte Daphna Mor, kemanda Meg Okura, ritim Yuval Aslan, telli çalgılar Shanir Ezra Blumenkranz, prerküsyon Mathias Kunzli ve piyanist Uri Sharlin…. 2004 yılında çıkardıklar 4. albüm “Queen’s dominion.” 2007 yılında yayınlanan son albümleri ise Haran.
Floransaların beyaz ışıklarından, mesainin karmaşasından, lüzumsuz kağıt işlerinden, çalışma arkadaşlarından, insanlardan bunalanlar için birebir; tavsiye edilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir