Ali Farka Toure

Ali Farka Toure
Ali Farka Toure
Biraz aceleye geldi.
Histerik "Ali Farka Toure dinlemeliyim" atağının hemen ardından “Yazmalıyım” dedim.
Bilmem kaçıncı kez dinlerken, kapadım gözlerimi ve hayal ettim.
Zaman ve mekan hatırlamıyorum hayatıma girişiyle ilgili Ali Farka Toure’nin. Ai Du isimli şu parçayı günlerce hiç bıkmadan dinlediğimi hatırlıyorum yalnız.
Ali Farka Toure - Ai Du

Yoksul mahallelerde paslanmış kapıların resmi geçidinde, bir savaş sonrasında mutlu olmaya çalışan insanlar sarıyor etrafımı ne zaman işitsem hüzünle bir yayılan gitarın tınısını.
Sihir.
Evet, eşleştirebileceğim tek şey sihir. Öyle bir alıp götürüyor ki, bütün işçi ölümlerini, bütün taşeron eziyetlerini, gün içi yaşananları, sorun bitmez sevgileri alıyor sis içine saklıyor ve sizi esmer bir yalnızlığa itiyor Toure.
Bir zaman geliyor sonra Diaraby’i çalıyor. Hüzünden vazgeçmeden ufak ufak kıpırdanıyor insan.
Nazım’ın “Yaşamak”ları geliyor aklına. Güneşin parlaklığına, çimenin yeşiline, gökyüzünün mavisine ve elbet denizin alıp götüren derinliğine şaşarak adım atmak istiyor hayata doğru.
Ufak kalp atışları gibi Diaraby, az zaman sonra bir çocuk emeklemeye başlayacakmış gibi.
Ali Farka Toure - Diaraby

Kendisinden önce doğan 9 kardeşi çeşitli sebeplerle öldükten sonra yaşamı boyunca taşıdığı hüzünleri, bizlere hiç acımadan gitarıyla harmanlıyor.
Karma bir tabirle Afrika Blues’u yapan Ali Farka ağabey, taksicilikten, araba tamirciliğine, sokak satıcılığından, Afrika ayin müzisyenliğine kadar birçok işte çalışmış.
Ayin müziği yaparken keşfedilmiş ve memleketinin resmi radyosu olan Radyo Mali’de çalmaya başlamış. İlk albümünün adı bu sebeple “Radio Mali”.
Ötesi için google’a Ali Farka Toure yazın. Sözlüklerde dolu dolu anlatılmış hayatı, üşenmeyin okuyun.
Bu da bonus olsun;
Ali Farka Toure - Timbarma

İyi dinlenceler efendim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir