Chopin ve acılar

Julius Fucik
Julius Fucik
Böylesi kapalı ve bol bulutlu, zaman zaman yağmurlu havalarda ölümleri hatırlatan bir takvimim var. Her gün kontrol ediyor, geçmişin acısını tazeliyorum. Kimine göre mazoşist olan bu davranış ders çıkarmak bir yana tekrarlanacağından emin olduğum geçmişe bir nevi hazırlık aslında. İki gün önce dar, Arnavut kaldırımlı bir sokakta, yahut yeşilliklerin taştığı bahçelerin gölgesinde adalarda bir Rum çocuğu iken, bugün 1942 kışında Çekoslavakya’da Julius Fucik olabiliyor insan. Acıların meydana gelişi değişiyor da, sonuç hep aynı, hep gözyaşı. Nerede, ne zaman birileri acıdan bahsetse Chopin’in noktürnleri belirir zihnimde. Sararmış nota kağıtları arasından tınısı seçilebilecek düzende vurur tellere piyano tuşları.
Fr.Chopin - Nokturne f moll op 55 Nº 1

 
10410663_568752633250270_532182328914508773_nBelli belirsiz noktürnler eşliğinde gün be gün farklı coğrafyalarda farklı acılara gark oluyorum hazırlanmak için tekrara ram olacak geçmişe. Herhangi bir algı bozucu eylem sonrasında güç de olsa dönebiliyorum “an”a.
Fakat değişmiyor halet-i ruhiyem. Acılar tazeliğini koruyor.
Alt ve üst familyalarım çayır çimen dört nala koşarken, asfalta boylu boyunca uzanmış buluyorum kendimi. İçine, derinlerine bakıyorum cansız bedenimde gezinen gözlerin. Bir haftanın sonunda, eğlenecek diye onlar ve kazanacak diye sahibim olacak insan 5 – 10 lira, 30 küsur derece sıcakta bekliyor, saatlerce durmadan Rum katliamlarından at katliamlarına evrilen adanın sokaklarında bir aşağı, bir yukarı koşturuyorum.
Chopin - Nocturne in C bemol minor Op 9 Nº 1

Chopin
Chopin
Gün boyu parlak ekranın karşısında, bir kaç defa ayağa kalkmak ve klavyeden parmaklarımı eksik etmemek dışında doğru düzgün bir fiiliyatım söz konusu değilken, içimde geçmiş, gelecek ve şimdiki anlara dayalı acılardan fırtınalar kopuyor. Fakat yine de, neyse ki Chopin var. Özellikle bol acılı, bulutlu ve yer yer yağmurlu havalarda.
Chopin - Nocturne in C sharp Minor Nº 20

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir